Jubiliejų švenčiantis festivalis „Bliuzo naktys“ pirmąjį liepos savaitgalį prie Lūksto ežero suburs žmones su polėkiu. Liepos 6-ąją tai išsiverš aikštėje prie Ąžuolo, kur gimsta legendos. Antrosios festivalio dienos rytą čia susibūrusius išjudins bliuzo šokiai, o vėliau Ąžuolo scenoje pasirodys turintys ką pasakyti atlikėjai.

„Bliuzo naktų“ lokacija, festivalio senbūvių vadinama tiesiog „prie Ąžuolo“, turi specifinę trauką. „Ten apsistoję žmonės kitąsyk net nebeateina prie didžiosios scenos. Sako, mums čia taip gera“, – pasakoja festivalio organizatorius Algirdas Barniškis-Blėka. Jo paties kuriama muzikos ir pokalbių improvizacija „Jam‘as ant bliuzo suoliuko“ liepos 6-ąją prie Ąžuolo suskambės gyvai.

Koks jausmas ten būti, pagaliau galės patirti gitaristas ir muzikos prodiuseris Viktoras Diawara-Vee. Šiame festivalyje jis dar negrojo, bet liepos 6 d. atliks projekto „Afrodelic“ programą. „Prieš porą metų derinome pasirodymą su „Afrodelic“, bet buvome ką tik išleidę albumą ir tą vasarą intensyviai koncertavome užsienyje. Užtat džiaugiuosi, kad dabar pagaliau pavyks pagroti „Bliuzo naktyse“, – sako Vee.

„Afrodelic“ debiutinis albumas „Dusunkun Hakili“, išleistas 2022 m. birželį, pagerbia Viktoro šviesaus atminimo tėvą, žinomą Malio rašytoją ir poetą Gaoussou Diawara. Didžioji dalis albumo kūrinių buvo įrašyti Bamake su vietiniais muzikantais ir dainininkais, o vėliau visa tai įgavo elektroninio skambesio Diawaros studijoje Vilniuje. Dabar Malio muziką Vee atsiveš į Varnius ir prie Ąžuolo sukurs ypatingą atmosferą.

Muzikantas sako, kad festivaliai yra jo kraujyje: nuo 1994 metų V. Diawara net 12 kartų lankėsi garsiajame Vokietijos „Rock am Ring“, yra apvažiavęs daugelį Lietuvos festivalių. „Kadangi esu iš tų, kuriems išskirtinės prabangos nereikia, pats festivalio žanras – gamta, muzika, palapinė – man yra artimas. Tiesa, palapinės įprastai net nepasistatau – kažkas pakviečia prisijungti, o ten – gitaros, rytas“, – juokiasi V. Diawara.

Prie Ąžuolo jis galės susitikti su gerai pažįstama Vilniaus kompanija, – į „Bliuzo naktis“ sugrįžta repo improvizacijos dievai „Freestarz“: Rokas Grajauskas-Jama, Aleksandras Kovganko-Sania ir Artūras Matkevičius-DJ Mamania.

„Mums patiems „Bliuzo naktys“ – savotiška tradicija, nes būtent „Bliuzo naktyse“ mes pirmą kartą sugrojome po „Freestarz“ pavadinimu, – pasakoja Sania. – Kasmet ir grįžtame išjudinti kiek kitokios auditorijos, kuri noriai jungiasi į repo improvizacijos sūkurį. Per savo pasirodymus mes grįžtame prie šaknų ir muzikaliai, nes bliuzas yra vienas iš repo protėvių, ir būtent „Bliuzo naktyse“ jūs galite išgirsti repo „freestyle“ ant bliuzo instrumentalo.“

Prie seno Ąžuolo taip pat bus galima pasiklausyti „Vaiva’s blues“. Po šiuo vardu susipina ilgametė, tarptautinė Lietuvos bliuzo veteranų – Arvydo Meškos, Andriaus Afinogenovo-Afio ir Aleksandro Belkino patirtis bei jaunosios kartos bliuzistų atstovės Vaivos Gudaitytės balso ir ukulėlės jausmingumas. Šis bendras projektas į Ąžuolo sceną atneš modernaus bliuzo skambesį, kuris sužadins prisiminimus ir seniesiems bliuzo mėgėjams.

Prie Ąžuolo festivaliautojus pasitiks ir pašėlęs „Mood Sellers“ kolektyvas, kuris tradiciškai suburs linksmą procesiją ir pučiamųjų ritmu visus nusives iki didžiosios scenos. Ten liepos 6-ąją bus giedamas Lietuvos himnas, taip pat skambės nemarusis „Bliuzo naktų“ himnas, vyks tarptautinių žvaigždžių pasirodymai. Kiti festivalio vardai ir bilietai – bliuzonaktys.lt.